Z Galerii:

Partner programu szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży

Partner Medyczny Klinika ortopedii i medycyny sportowej

Klasy sportowe w sezonie 2013/14

Polski Związek Pływacki opublikował listę zawodników w skokach do wody, którzy posiadają klasy sportowe. Na liście jest m.in. 14 zawodników z UKS PM Warszawa:

Klasa I Sawicki Krystian
Klasa II Gac Alicja, Taciak Anna, Januszewska Julia, Gniadek Aleksander, Tendaj Łukasz, Kotowski Filip
Klasa III Skrzypczyk Kinga, Staroń Anastazja, Szewczyk Urszula, Rassimof  Leo, Puczko-Szymański Bruno
Klasa młodzieżowa Puczko-Szymański Borys, Rydzewski-Elsner Leon

Szczegółowe zestawienie

Klasy sportowe zdobyte podczas LMP 2013

Pięcioro zawodników z Pałacu Młodzieży wypełniło normy na klasy sportowe podczas Letnich Mistrzostw Polski w Skokach do wody, które odbyły się w dniach 9-11.05.2013 w Poznaniu.
Są to:

  Synchron 3m gr. A/B Trampolina 3m gr. B Wieża gr. B Wieża Open
Alicja Gac Druga (201,78 pkt.) Trzecia (277,60 pkt.)    
Anna Taciak Druga (201,78 pkt.)   Trzecia (264,30 pkt.)  
Aleksander Gniadek   Trzecia (301,70 pkt.) Druga (336,90 pkt.) Druga (281,45 pkt.)
Łukasz Tendaj Druga (212,88 pkt.) Trzecia (322,70 pkt.) Druga (311,30 pkt.)  
Krystian Sawicki Druga (212,88 pkt.) Trzecia (324,80 pkt.) Trzecia (307,15 pkt.) Druga (287,15 pkt.)

Posiadanie klasy sportowej jest podstawowym kryterium podczas powoływania kadry narodowej w skokach do wody. Szczegółowe zasady określone są w Regulaminie.
Pełny wykaz zawodników

Skoki do wody są bardzo klarowne

Skoki do wody nie są w Polsce dyscypliną specjalnie popularną. Dla wielu osób niejasne są choćby zasady punktowania. – Wszystko jest całkowicie przejrzyste – uważa sędzina klasy międzynarodowej Anna Wierniuk.

Skoki do wody to dyscyplina bardzo efektowna, ale w Polsce mało popularna i zrozumiała. – Na punktację całego skoku składają się różne części. Ocenia się zarówno odbicie, lot, ewolucje wykonywane przez zawodnika a także czystość wejścia do wody – tłumaczyła Anna Wierniuk.

Sędziowie zwracają uwagę na bardzo wiele czynników. To jak ułożone są kolana, czy skok nie jest przerzucony, czy przy wejściu do wody stopy są odpowiednio obciągnięte – dodała wielokrotna mistrzyni Polski.

W konkursach skoków do wody poczynania zawodników ocenia siedmiu sędziów. Dwie najlepsze oraz dwie najgorsze noty są odrzucane. Resztę się sumuje oraz mnoży przez współczynnik trudności, którego wysokość zależy od zaplanowanych ewolucji.

Trudność ma bardzo duże znaczenie, ale czasami ryzyko może się nie opłacić. Pewnym wyjątkiem są Chińczycy, którzy wszystkie, nawet najtrudniejsze skoki wykonują perfekcyjnie. W ostatnim czasie inni zawodnicy zaczynają im jednak coraz bardziej zagrażać – oceniła Wierniuk.

Nie ma mowy o manipulacji

Skoki do wody to dyscyplina niewymierna. Trochę jak gimnastyka artystyczna. Niektórzy uważają, że daje to pole do manipulowania wynikiem. Nic bardziej mylnego. Sędziowie są świetnie wybrani, przechodzą bardzo wiele szkoleń. Ocenia się także ich skuteczność. Co więcej, podczas zawodów składy sędziowskie są panelowe. Oznacza to, że co kilka skoków zmienia się część sędziów. Nie jest ich więc siedmiu, ale w sumie aż 14 – podkreśliła Wierniuk. – Dodatkowo w finałach sędziują tylko sędziowie neutralni – czyli tacy, których kraje nie mają swoich reprezentantów – zakończyła Anna Wierniuk.

Źródło: SPORT.TVP.PL

Analiza skoków do wody na Igrzyskach Olimpijskich

Bardzo interesującą analizę postępu, jaki dokonali zawodnicy startujący w zawodach olimpijskich, opracował Michael Geissbuehler, członek Komitetu Technicznego skoków do wody przy FINA (Federation Internationale de Natation). 

Przykład poniżej dotyczy konkursów mężczyzn z wieży. Wykres pokazuje, jaki procent zawodników występujących w finale igrzysk wykonywał skoki o najwyższych współczynnikach trudności w poszczególnych grupach skoków. Jak widać w 2012 roku pojawił się poczwórny delfin (409C), który zaczął zastępować skok z trzema obrotami (407C). Również w 2012 roku gwałtownie wzrosła popularność salt w przód z czterema obrotami (109C) - ponad 80 % w stosunku do 10% w 2008 roku, gdy najczęściej wykonywano skok w przód z trzema obrotami w pozycji łamanej (107B), nie ujęty na wykresie.

W grupie skoków w tył już ponad połowa zawodników skacze trzy i pół obrotu w pozycji łamanej (207B), pozostali w pozycji kucznej (207C). Natomiast w grupie skoków odwrotnych, czyli Auerbacha, już od dawna wszyscy skaczą trzy i pół salta w pozycji kucznej (307C). Wśród śrub i skoków z podporu nie skacze się już skoków o niskich współczynnikach, jeżeli chce się zakwalifikować do finału. Najczęściej są to dwa i pół salta w tył z dwiema i pół śrubami w pozycji łamanej (5255B) i dwa salta w tył z dwiema i pół śrubami z podporu (6245D) - dla obu współczynnik trudności wynosi 3,6 punktu.

Wykres dotyczy finalistów, czyli najlepszych 12 zawodników, spośród wszystkich 32 lub 30 (w 2008 roku) zawodników startujących w zawodach olimpijskich.

Pełna analiza

 

Podsumowanie współzawodnictwa dzieci i młodzieży w 2012 roku

Nad współzawodnictwem dzieci i młodzieży czuwa Polska Federacja Sportu Młodzieżowego, rejestrując wyniki zawodów rozgrywanych w czterech kategoriach wiekowych: młodzik, junior młodszy, junior i młodzieżowiec. Konkretne przedziały wiekowe różnią się w zależności od dyscypliny.
Na stronie internetowej Federacji: www.sportmlodziezowy.pl można na bieżąco śledzić wszystkie klasyfikacje. Znajduje się tam również aktualny Regulamin i system ocen dla skoków do wody: http://www.sportmlodziezowy.pl/wspolzawodnictwo/regulaminy-2013/skoki_do_wody-2013.pdf

W skokach do wody brane pod uwagę są wyniki uzyskiwane na zawodach w trzech poziomach wiekowych: Młodzieżowe Mistrzostwa Polski 19-20 lat, Mistrzostwa Polski Juniorów gr. A 16-18 lat gr. B 14-15 lat oraz Olimpiada Młodzieży - Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych gr. C 12-13 lat, gr. D – 10-11 lat.
W 2012 roku Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Juniorów zostały rozegrane w ramach Letnich Mistrzostw Polski w Poznaniu w dniach 9-11.05. Do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbyły się najpierw eliminacje w Warszawie w dniach 18-20.05, z których 36 najlepszych zawodników zakwalifikowało się do finałów w Rzeszowie w dniach 29.06 - 01.07.

Na Mistrzostwa Polski Juniorów pojechała czwórka naszych zawodników. W sumie zdobyli 59 punktów do klasyfikacji współzawodnictwa. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wystartowało 13 zawodników z Pałacu Młodzieży, wygrywając zdecydowanie klasyfikację tych zawodów z łącznie 83 pkt.

Czytaj więcej: Podsumowanie współzawodnictwa dzieci i młodzieży w 2012 roku

Sportowy talent

Sekcja skoków do wody UKS Pałac Młodzieży jest partnerem programu "Sportowy talent" organizowanego przez Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Program skierowany jest do dzieci i młodzieży o zainteresowaniach i uzdolnieniach sportowych, uczęszczających do szkół warszawskich. Szkolenie sportowe w ramach programu, odbywa się zgodnie z „Regulaminem współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży” Ministra Sportu i Turystyki.

Dzięki temu finansowaniu możliwe są m.in. wyjazdy na zawody i konsultacje treningowe. W szkoleniu uczestniczyć mogą uczniowie szkół warszawskich, dzieci i młodzież od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż do kategorii wiekowej młodzik włącznie (w przypadku skoków do wody kategoria E, czyli do 9 roku życia).

Korzystanie z usług Carolina Medical Center w ramach NFZ

Oto wytyczne dla rodziców dzieci korzystających z usług CMC w ramach NFZ:

* Jeśli ma problem ortopedyczny/chce skorzystać z orzecznictwa sportowego:

Zawodnik, który chce skorzystać z opieki medycznej w NZOZ CMC z ramach NFZ powinien zgłosić się do lekarza pediatry/rodzinnego mającego kontrakt z NFZ, celem uzyskania skierowania do Poradni specjalistycznej ortopedycznej lub chirurgiczne/Poradni medycyny sportowej.
Po uzyskaniu skierowania prosimy o zgłoszenie się do Poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej dla dzieci/Poradni medycyny sportowej (osobiście lub telefonicznie: call center /22/ 355 82 00; proszę powiedzieć, że jest zawodnikiem Pałacu Młodzieży - Skoki do wody), celem umówienia dziecka na wizytę u lekarza ortopedy lub chirurga/medycyny sportowej.
W ramach poradni, w przypadkach uzasadnionych medycznie, będą wykonane badania diagnostyki obrazowej, np. RTG. Dzieci wymagające rehabilitacji będą mogły skorzystać ze świadczeń w naszym Ośrodku rehabilitacji dziennej. Świadczenia z zakresu poradni ortopedycznej, rehabilitacji i diagnostyki obrazowej będą realizowane bezpłatnie w ramach kontraktu Carolina Medical Center z NFZ.


* Umawiając dziecko na wizytę prosimy przekazać recepcjonistce informację, czy dziecko ma świeży uraz/kontuzję (do 3 dni).

W przypadku świeżych urazów/kontuzji - zawodnik będzie obsłużony w ramach Ambulatorium Urazowego (tego samego dnia), w przypadku starszego problemu Asystentka Centrum Leczenia Urazów Sportowych ustali z zespołem możliwie szybki termin wizyty (w okresie tygodnia).

Kadra Narodowa na I półrocze 2012

Lp. Nazwisko Imię Rok ur. Płeć Nazwa klubu Miejscowość Trener klubowy Proponowana kadra
1. Chłanda Magdalena 1984 K ZKS STAL Rzeszów Sierioża Koczarian seniorów
2 Szczepek Grzegorz 1986 M ZKS STAL Rzeszów Sierioża Koczarian seniorów
3 Rzeszutek Andrzej 1991 M ZKS STAL Rzeszów Sierioża Koczarian seniorów
4 Pyrzak Patrycja 1992 K ZKS STAL Rzeszów Sierioża Koczarian seniorów
5 Cisło Artur 1993 M ZKS STAL Rzeszów Sierioża Koczarian juniorów
6 Kaczmarski Paweł 1994 K ZKS STAL Rzeszów Andrzej Kozdrański juniorów
7 Wąsowicz Szymon 1995 M COSW Częstochowa Mariusz Kolanus juniorów
8 Wróbel Magdalena 1995 K COSW Częstochowa Mariusz Kolanus juniorów
9 Witański Karol 1996 M UKS AERBACH Tychy Mirosława Gruszka juniorów
10 Lesiak Kacper 1996 M ZKS STAL Rzeszów Andrzej Kozdrański juniorów
11 Kulczycki Marcin 1997 M ZKS STAL Rzeszów Andrzej Kozdrański juniorów
12 Kozik Daniel 1997 M ZKS STAL Rzeszów Andrzej Kozdrański juniorów
13 Reczulska Sara 1997 K COSW Częstochowa Mariusz Kolanus juniorów
14 Kamińska Martyna 1997 K COSW Częstochowa Mariusz Kolanus juniorów mł.
15 Skrzek Kaja 1998 K ZKS STAL Rzeszów Grzegorz Kozdrański juniorów mł.
16 Gac Alicja 1998 K UKS PM Syrena Warszawa Bartłomiej Krynicki juniorów mł.
17 Maksimek Krystian 1998 M ZKS STAL Rzeszów Andrzej Kozdrański juniorów mł.
18 Tendaj Łukasz 1998 M UKS PM Syrena Warszawa Bartłomiej Krynicki juniorów mł.
19 Sawicki Krystian 1998 M UKS PM Syrena Warszawa Bartłomiej Krynicki juniorów mł.
20 Przybylska Zuzanna 1999 K UKS PM Syrena Warszawa Regina Synoradzka juniorów mł.
21 Taciak Anna 1999 K UKS PM Syrena Warszawa Regina Synoradzka juniorów mł.
22 Sala Katarzyna 1999 K ZKS STAL Rzeszów Andrzej Kozdrański juniorów mł.
23 Mirowska Dominika 1999 K COSW Częstochowa Mariusz Kolanus juniorów mł.
24 Bąk Dominika 1999 K ZKS STAL Rzeszów Grzegorz Kozdrański juniorów mł.
25 Gniadek Aleksander 1999 M UKS PM Syrena Warszawa Bartłomiej Krynicki juniorów mł.
26 Kotowski Filip 2000 M UKS PM Syrena Warszawa Bartłomiej Krynicki juniorów mł.
27 Rassimof Leo 2000 M UKS PM Syrena Warszawa Bartłomiej Krynicki juniorów mł.
28 Wasylów Jakub 2000 M ZKS STAL Rzeszów Andrzej Kozdrański juniorów mł.
29 Januszewska Julia 2000 K UKS PM Syrena Warszawa Bartłomiej Krynicki juniorów mł.
30 Bem Magdalena 2000 K ZKS STAL Rzeszów Grzegorz Kozdrański juniorów mł.
31 Skrzypczyk Kinga 2000 K UKS PM Syrena Warszawa Regina Synoradzka juniorów mł.
32 Staroń Anastazja 2000 K UKS PM Syrena Warszawa Regina Synoradzka juniorów mł.
33 Puczko-Szymański Bruno 2001 M UKS PM Syrena Warszawa Regina Synoradzka juniorów mł.

W porównaniu z poprzednim rokiem do kadry nie weszła dwójka naszych zawodników: Łukasz Waluś i Gaja Kopczyńska. Za to pojawiły się nowe twarze: Zuzanna Przybylska, Leo Rassimof, Anastazja Staroń oraz Bruno Puczko-Szymański.

 

Trening do upadłego!

GIGANTYCZNE państwo, liczące ponad miliard ludzi, mające zupełnie inny system rządów i sprawowania władzy, niż obowiązujący w Polsce i innych państwach zachodniej cywilizacji. Ekonomiczna machina, mająca wpływ na gospodarkę wielu krajów świata. Naród, nękany przez posiadających władzę despotów. Nędza i ubóstwo na ulicach, pomieszane z przepychem i gigantyzmem budowli. Wielkie place i małe ciasne, brudne uliczki; nowoczesne osiedla i slumsy bez wody i kanalizacji. Potęga sportowa w skokach do wody, gimnastyce, siatkówce, pływaniu, koszykówce...

Taki obraz Chin mieliśmy naświetlony przez środki masowego przekazu, wyjeżdżając do największego państwa świata na przeszło miesiąc treningów w ośrodku przygotowań olimpijskich w skokach do wody w mieście Bao Ding.

Czytaj więcej: Trening do upadłego!

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to zawody sportowe w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym, w randze Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.
Rozgrywana jest od 1995 roku w podziale na 4 bloki dyscyplin:
- sporty zimowe
- biegi przełajowe
- sporty halowe
- sporty letnie
Co roku organizatorem każdego z bloków jest inne województwo.
Wyjątek stanowią dyscypliny, które z powodu braku odpowiedniej infrastruktury odbywają się poza województwem-gospodarzem. Ponieważ warunki do rozgrywania zawodów w skokach do wody istnieją tylko na kilku obiektach w Polsce, dlatego olimpiada w tej dyscyplinie w tym roku już po raz trzeci z rzędu odbyła się w Warszawie. Poprzednio w 2009 roku pod szyldem województwa świętokrzyskiego, w 2010 roku gospodarzem było województwo mazowieckie, więc było to naturalne, a w bieżącym roku pod szyldem województwa podlaskiego.

Skoki do wody do 2001 roku znajdowały się w bloku dyscyplin "sporty letnie", a od 2002 zostały przeniesione
do bloku "sporty halowe".

Poniżej zestawienie medali zdobytych na olimpiadach od 1998 roku przez UKS Pałac Mlodzieży "Syrena" Warszawa.

  Złoty Srebrny Brązowy
1998 1 5 1
1999   6 5
2000 5 2 3
2001 3 4  
2002 3 6  
2003 2 3 5
2004 2   3
2005 1 1 4
2006 1   4
2007 1   1
2008   2 1
2009   1 2
2010 2 3 3
2011 5 9 11
2012 9 7 5
2013 6 5 1

Skład kadry narodowej na I półrocze 2011

W skład kadry narodowej w skokach do wody na I półrocze 2011r. weszło 10 zawodników z Pałacu Młodzieży (na 34 we wszystkich kategoriach wiekowych).

Są to:
Łukasz Waluś (rocznik 1994)
Alicja Gac (1998)
Gaja Kopczyńska (1998)
Łukasz Tendaj (1998)
Krystian Sawicki (1998)
Anna Taciak (1999)
Aleksander Gniadek (1999)
Filip Kotowski (1999)
Julia Januszewska (2000)
Kinga Skrzypczyk (2000)

Pełny skład kadry narodowej poniżej:

Czytaj więcej: Skład kadry narodowej na I półrocze 2011

Twister

Skok zwany 'Twister' został po raz pierwszy wykonany przez Leona Taylor'a, srebrnego medalistę olimpijskiego z Aten w skokach synchronicznych z wieży. Jest to 2,5 salta w tył z 2,5 śruby w pozycji łamanej, wykonywane z wieży 10-metrowej. Oznaczenie skoku: 5255B. Współczynnik trudności wynosi aż 3,8. Podczas olimpiady w Pekinie, Australijczyk Matthew Mitcham za perfekcyjne wykonanie tego skoku uzyskał 112,10 punktu (!) i dzięki temu wywalczył złoty medal z przewagą 4,8 punktu na Chińczykiem Lu Xin Zhou.

W elitarnym gronie skoczków, mających w programie Twistera, był w 2008 roku zawodnik UKS Pałac Młodzieży "Syrena", Kamil Gackowski.

Twister

Leon Taylor wykonujący Twistera:

Wykaz planowanych akcji szkoleniowych na rok 2011

Lp. Rodzaj szkolenia Termin Miejsce Kryteria udziału
1 Obóz treningowy 21-26.02 Warszawa Gr. C i D
2 GP Polski (eliminacje do OOM) 03-06.03 Rzeszów Gr. D
3 Obóz szkoleniowy 14-20.04 Berlin Gr. C
4 Treningi przed OOM (poranne) 26-28.04 Warszawa Zawodnicy startujący w OOM
5 OOM 29.04-01.05 Warszawa Gr. C i D
6 Zawody międzynarodowe 19-23.05 Zadar Gr. C na podstawie wyników OOM
7 WOM 27-28.05 Warszawa wszyscy
8 LMP 03-05.06 Rzeszów Gr. B, A i senior
9 Testy sprawności fizycznej 10-11.06 Warszawa wszyscy
10 Obóz szkoleniowy 20-28.08 Zakopane Gr. C i D
11 Grand Prix Polski 23-24.10 Częstochowa Gr. C, D, E
12 Konsultacje treningowe 28.10-02.11 Rzeszów/Poznań do ustalenia
13 Zawody międzynarodowe 03-06.11 Lund do ustalenia gr. C
14 Konsultacje treningowe 10-14.11 Aachen/Poznań do ustalenia
15 Grand Prix Polski 18-20.11 Warszawa wszyscy
16 Turniej jesienny 25-26.11 Warszawa wszyscy
17 Grand Prix Polski 01-04.12 Rzeszów Gr. C i D
18 ZMP 08-11.12 Częstochowa/Poznań wszyscy